KLUCZOWE PYTANIE, GDY PLANUJESZ PRZYSZŁOŚĆ

Coaching | 09-09-2013

Jest jedno szalenie ważne pytanie, które zadaję klientom planującym swoje długoterminowe cele. Często w coachingu jest ono pomijane. Czasami traktowane niemalże jak tabu – o które nie wolno pytać, bo a nuż ściągnie złe myśli albo przysporzy nieszczęścia.

 

Pytanie brzmi: „co może się nie udać?”

 

Co może się nie udać, gdy będziesz wprowadzał zmianę?
Co może się nie udać, jak odejdziesz z pracy i zaczniesz szukać nowej?
Co może się nie udać, jak będziesz się zachowywał w nowy sposób?

 

Współcześnie, gdy panuje moda na pozytywne myślenie, wszędzie możesz usłyszeć zdania:

„Musisz tylko uwierzyć, wtedy wszystko się uda!”
„Nie dopuszczaj do siebie negatywnych myśli, to osiągniesz sukces!”
„Zaprogramuj się na pozytywne myślenie!”

 

..ale masz małą szansę, aby usłyszeć powyższe pytanie.
A ono jest kluczowe.

 

Optymizm jest ważny. Pozwala Ci się czuć dobrze, wierzyć we własne siły, stawiać cele i dążyć do nich. Ale jeśli będzie go zbyt dużo – zaszkodzi. To tak, jak z gotowaniem: jeśli dodasz zbyt dużo jednej przyprawy, danie będzie niezjadliwe. Aby stworzyć dobry posiłek, trzeba zachować proporcje między składnikami.

Przepisem na planowanie celów jest połączenie różnych rodzajów myślenia: pozytywnego z dużą dawką realistycznego i ze szczyptą negatywnego.

 

Myślenie negatywne jest cenne, ponieważ umożliwia Ci rozważenie tego, co może nie wyjść, jakie problemy mogą wystąpić przy wprowadzaniu zmian, jakie niespodziewane okoliczności mogą nastąpić.

Wtedy zawczasu możesz się na nie przygotować. Opracować awaryjne plany działania oraz zasoby, które będą niezbędne do poradzenia sobie z przeszkodami. Dzięki temu, gdy coś takiego zajdzie – zamiast paniki i szoku: „przecież myślałem pozytywnie, powinno się udać!”, będziesz gotowy. Będziesz wiedział, co robić, jakie kroki podjąć. Stworzysz sobie koła ratunkowe.

 

 

Oczywiście wszystkiego nigdy nie da się przewidzieć. Ale warto zadbać chociaż o część prawdopodobnych problemów.

 

Wykorzystując myślenie negatywne, masz dostęp do dużo większej wiedzy, niż tylko przy myśleniu optymistycznym. Optymizm daje Ci odpowiedzi na pytania: co mogę osiągnąć, co się uda, jakie działania podejmę.

Negatywne otwiera przed Tobą perspektywę problemów, które mogą się pojawić. Widzisz drugą stronę medalu. Dzięki temu możesz zastanowić się nad rozwiązaniami w razie, gdy napotkasz trudności. Twój plan osiągnięcia celu będzie pełniejszy i odporny na przeciwności losu.

 

Osoby polegające tylko i wyłącznie na myśleniu pozytywnym, wcześniej czy później zderzają się z rzeczywistością. Okazuje się, że wszechświat wcale się nie dostroił do ich wyobrażeń, że ich myślenie swoją drogą, a rzeczywistość swoją. Pierwsza większa przeszkoda, którą napotykają – jest zaskoczeniem, „bo przecież wszystko miało się udać”.

 

Dlatego, gdy planujesz swój cel i drogę do niego – warto zadać sobie pytanie: „co może się nie udać” i zastanowić nad rozwiązaniami.

Daje Ci to większą szansę jego osiągnięcia.

 

Podziel się:
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+